Kövess minket: Telegram — XVkontakte

Ami Magyarországon az 1945-ös budavári kitörés évfordulója, a Becsület Napja, az Bulgáriában a Lukov-menet.

Hriszto Nyikolov Lukov bolgár altábornagy, politikus és hadügyminiszter volt, a Bolgár Nemzeti Légiók Nacionalista Szövetségének vezetője. Lukovot 1943-ban a bolgár partizán mozgalom két tagja, Violeta Yakova és Ivan Burudzsiev meggyilkolta. Ahogy Magyarországon a Becsület Napját, úgy Bulgáriában a Lukov-menetet sem nézi jó szemmel a hatalom, viszont mindkét rendezvény Európa-szerte vont hazafiakat, ezúttal németek aktivisták is részt vettek a meneten, erről számolt be a Die Heimat.

A hagyományos Lukov-menetre Szófiában (Bulgária) került sor 2024. február 17-én. A felvonuláson németországi aktivisták, köztük egy dortmundi csoport is részt vesz. A felvonulást eredetileg a bolgár hatóságok betiltották. Válaszul a szervezők demonstrációt hirdettek a tilalom ellen – fogalmaznak.

Több mint 500 résztvevő, köztük német aktivisták vonultak végig Szófia belvárosán. A tüntetés után az 1943-ban egy kommunista bérgyilkos által meggyilkolt Hriszto Lukov tábornok egykori otthonában gyűltek össze az emberek egy megemlékezésre. Lukov hadügyminiszter és a Bolgár Nemzeti Légiók Szövetségének vezetője volt a második világháború alatt – írják.

„Az aktivisták virágokat helyeztek el Lukov házánál, és megemlékeztek a haláláról. Hősként és hazafiként tisztelték, aki életét áldozta a hazájáért!” – zárják beszámolójukat.

Kövess minket: Telegram — XVkontakte

MÁV dolgozóként a Vas megyei Károlyfa községben tartózkodtam családi ügyben 1945. április 4-én. Úgy 9-10 óra között a szovjet katonák géppisztollyal kényszerítettek a csatlakozásra a már összegyűjtött emberekhez.

Szigorú beléptetés, hatalmas sajtóérdeklődés és csurig telt tárgyalóterem – elkezdődött az antifasiszta támadások tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken hétfő reggel.

Közösség tagja elleni erőszak és plakátrongálás miatt fogtak el egy idős fővárosi férfit – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Police.hu-n.

A 19 éves Sai Varshith Kandulát többek között az elnök és családja, illetve az alelnök és családja testi épségének veszélyeztetésével vádolhatják meg.

Egy angol nemzetiszocialista, akin horogkeresztes zászlókkal, hűtőmágnesekkel és Adolf Hitler portréjával díszített házában ütöttek rajta, gondolatbűnökért került börtönbe Nagy-Britanniában.

Az olasz legfelsőbb bíróság, a semmítőszék foglalt állást az olasz szélsőjobboldali, hazafias csoportok találkozóin, megemlékezésein országszerte használt köszöntési formáról.

1945. május 9-én kényszerítették térdre a Szövetségesek a Nagynémet Birodalmat, azonban arról nem szokás beszélni, mi mindennel járt ez a győzelem.

Engem és a legjobb barátnőmet együtt vittek ki a Gulágra. Mariska, a barátnőm, öt évvel később térhetett haza, mint én. Ő is visszajött a szülőfalunkba. Azon nyomban meglátogattam...

A kanadai kormány azt tervezi, hogy nyilvánosságra hozza a második világháború után Kanadába emigrált egykori állítólagos „náci kollaboránsok” listáját – közölte Justin Trudeau miniszterelnök, írja az AFP.

A felvidéki Szencen található Anton Bernolák Gimnázium történelem tanárát Slavomír Maľát diákjai jelentették az iskolának, miután nézeteivel és véleményeivel a „törvénysértés határán mozgott”.

1946. január 19-én indult el Budaörsről az első, kitelepítésre ítélt magyarországi németeket szállító vonat, amely a második világháborút követő szélesebb kelet-európai etnikai tisztogatás hazai szakaszának kezdetét jelentette. 

1944. április 3-án a déli órákban az amerikai légierő végrehajtotta Budapest ellen az első terrorbombázást a második világháború során.

A Kun (Kohn) Béla nevével fémjelzett proletárdiktatúra és vörösterror, a hírhedt 133 nap fenekestül forgatta fel az akkori magyar társadalmi és politikai életet.

A rezsim intenzív pszichológiai hadviselést folytat az őshonosok ellen, nehogy olyan következtetéseket vonjanak le, amelyek megkérdőjeleznék a tömeges bevándorlást és a többrasszú társadalmat.

Egy szentesi patrióta még tavaly decemberben az ablakában tett közszemlére egy horogkeresztes zászlót, emiatt „önkényuralmi jelkép” használatának vétsége miatt ütöttek rajta otthonában.